неділя, 8 лютого 2015 р.

Розробка уроку з теми «Основні класи неорганічних сполук».


«Слідство ведуть знавці»
( урок узагальнення знань з теми «Основні класи неорганічних сполук»)
Мета
навчальна: узагальнити й систематизувати знання про склад, класифікацію, хімічні властивості основних класів неорганічних сполук, типи хімічних реакцій; генетичний зв’язок; навчити виконувати завдання зі складання рівнянь реакцій за схемою, удосконалювати вміння у написанні формул речовин і хімічних рівнянь, розстановці коефіцієнтів; показати практичне значення знань про взаємозв’язок речовин для одержання нових сполук і матеріалів, розв’язувати задачі
розвивальна: розвивати пам’ять, логічне мислення, уміння нестандартного мислення;
виховна: виховувати творчий підхід до навчання, колективізм, інтерес до хімії.
Тип уроку: узагальнення та систематизація знань учнів.
Форма проведення: урок дослідження.
Обладнання: штатив із пронумерованими пробірками, картки самооцінювання, універсальний індикатор, роздаткові картки із завданнями, мультимедійний проектор, презентація уроку створена програмою Power Paint.
Реактиви: сульфатна кислота, натрій гідроксид; натрій хлорид, дистильована вода.
Методи: інтерактивні методи навчання: робота у групах, парах.


Хід уроку
І. Організаційний етап
Перевірка відсутніх, оголошення мети й плану уроку.
Правила на уроці:
У – уважні
Р – розумні
О – організовані
К – кмітливі

У вас найкращий сусід по парті. Притуліть свої долоні до долонь сусіда і промовте:
Теплом своїх долоньок
Я з другом поділюсь
Урок цікавий, новий
Я з радістю розпочну!

ІІ. Мотивація навчальної  діяльності
На дворі зима. Наш організм для підвищення імунітету потребує вітаміну С, тобто аскорбінової кислоти, що міститься у цитрусових, шипшині,смородині. В морозну погоду необхідно у свій раціон включити калорійні продукти такі як: м’ясо, рибу, різноманітні супи і бульйони, але не забувайте до них додати натрій хлориду. Не зловживайте газовими напоями, тому що вони негативно діють на зубну емаль і шлунок… Напевно ви здогадались, що згадані мною сполуки належать до …(відповідь учнів) основних класів неорганічних сполук. Запишіть тему уроку «Основні класи неорганічних сполук». Відкриваємо зошити її записуємо число і тему нашого уроку.
Девізом уроку стане вислів давньоримського філософа Сенеки:
Навчаємось не заради школи,
а задля життя…
Мета уроку:
— узагальнити й систематизувати знання про склад, класифікацію, хімічні властивості основних класів неорганічних сполук, типи хімічних реакцій;
— навчити виконувати завдання зі складання рівнянь реакцій за схемою, удосконалювати вміння у написанні формул речовин і хімічних рівнянь, розстановці коефіцієнтів;
— показати практичне значення знань про взаємозв’язок речовин для одержання нових сполук і матеріалів;
  • розв’язувати розрахункові і експериментальні задачі .
  •  
ІІІ. Основна частина уроку
( Звучить музика кінофільму «Шерлок Холмс»)
Обпер групи, увагу!
До уваги обпер групи, у складі учнів 8 класу! Необхідно встановити особи незнайомців, встановити жителями яких держав вони є. Вказати їх прикмети, скласти анкету для архіву. Слідство провести з позиції хімії, при проведенні слідства застосувати експертизу.
Слідство ведемо за планом:
1.Їх розшукує Інтерпол.
2. Встановлюємо громадянство.
3. Увага! Розшук.
4.Обережно, невідомий пакунок.
5.Перевіримо інтуїцію.
6.Елементарно…!
7.Генетична експертиза.
8.Детектор брехні.

ІІІ. Систематизація й узагальнення знань, умінь і навичок. Гра-слідство

“Бліц-розминка (” Мозкова атака ”)

1) Оксиди класифікуються на кислотні, амфотерні й... (Основні)                  
2) Складна речовина, що складається з атомів металу  і  кислотного
      залиш­ку... (Сіль)    
3) Кислотні оксиди не взаємодіють з ... (Кислотами)
4) Реакція взаємодії між кислотами й основами  називається...
     (Нейтралізація)                                                    
5) За кількістю атомів Гідрогену кислоти поділяються на...        
     (Одно, двох, триосновні)
6) У лужному середовищі фенолфталеїн набуває кольору... (Малинового)
7) Складні речовини, що складаються з атомів металу й Оксигену, 
     називаються... (Оксидами)
8) У результаті взаємодії кислотного й основного оксидів 
     утворюється... (Сіль)
9) Розчинні у воді основи називаються...(Лугами)   
10) Основні оксиди не взаємодіють з...(Основами)

1-й етап слідства: «Їх розшукує Інтерпол»
  1. До складу цих сполук входить два елемента, один з яких  мешкає у квартирі №8 ПСХЕ Д.І.Менделеєва. До якого класу речовин вони належать.
Які речовини називаються оксидами? На які групи вони поділяються?

Завдання 1.
Розрахуйте масові частки хімічних елементів у вуглекислому газі. До якого класу речовин він належать, як класифікуються?

  1. Сполуки, які проживають у цій державі, складають з найлегшого
     елемента, його кількість залежить від гостинності кислотних залишків.  
          Що це за сполуки?

Дайте визначення кислотам. Як вони класифікуються?
Завдання 2.
(міжпредметний звязок з біологією)
Використовується в медицині. Вона входить до складу шлункового соку (майже 0,3 %), сприяє перетравлюванню їжі й убиває хвороботворні бактерії. За нестачі її в шлунковому соку лікар призначає вживати її всередину (розбавлений розчин). Якщо ж вміст її у шлунковому соку підвищений, відчувається печія. У такому разі людина вживає ліки для нейтралізації надлишку її в шлунку. Назвіть сполуку. Cl)

3. Обов’язково до цих сполук входить хімічний елемент Ме і дует елементів під №8 і №1. Встановіть сполуки, їх класифікацію.

Завдання 3.
Інформація до роздумів.
Який об’єм сульфур (ІV) оксиду буде взаємодіяти з натрій гідроксидом,  
якщо в результаті реакції утвориться натрій сульфіт з кількістю речовини  
0,2 моль.

4.  Коли б не ці сполуки
Людство зазнало муки,
Одною ми пишемо по дошці,
Іншу гасимо оцтом у ложці,
Додаємо коли ми куховаримо,
Печемо, клеїмо, перемо…
Доказів вам уже доволі
Звичайно ці сполуки…(солі)

Розподіліть речовини за класами.
1) K2O;           2) NaOH;
3) CaBr2;        4) Cr(NO3)2;
5) Mn2O7;       6) H2SiО3;
7) H2S;            8) Mg(OH)2;
9) СоСl3;         10) H2SO3.

Завдання 5.
Із чотирьох елементів – Калій, Сульфур, Оксиген і Гідроген – складіть формули:
однієї основи  KOH – калій гідроксид.
двох кислот  H2SO3  – сульфітна кислота, H2SO4 – сульфатна кислота;
трьох солей  К2S, K2SO– калій сульфіт, K2SO– калій сульфат.

Тести
Відповіді: І варіант: 1-б, 2-в, 3-а, 4-г, 5-г.
                  ІІ варіант: 1-а, 2-б, 3-а, 4-в, 5-б.

Фізхвилинка!  “Україно, ми твоя надія”.
3-й етап слідства:
«Увага! Розшук.»
Міні-практикум
  
  • Робота в хімічній лабораторії
  • Правила ТБ.

У трьох пронумерованих пробірках містяться розчини речовин: сульфатної кислоти, натрій гідроксиду, калій хлориду. Визначте кожну з речовин за допомогою дослідів.

4-й етап слідства:
«Обережно, невідомий пакунок.»
У ньому знаходиться надзвичайна речовина. Колись її вважали милістю богів, символом миру у східних країнах. За образним виразом Піфагора, «вона була народжена найшляхетнішими батьками: сонцем і морем». Вона є регулятором осмотичного тиску, водяного обміну, сприяє утворенню соляної кислоти шлункового соку, активізує діяльність ферментів. Але надмірне (понад норму) вживання її сприяє підвищенню кров'яного тиску, хворобам нирок та серця. (кухонна сіль)

5-й етап слідства: «Перевіримо інтуїцію.»
  • Робота у віртуальній хімічній лабораторії  
      
Екохвилинка!

6-й етап слідства: «Елементарно…!»
1.  Якщо в страви її не дати
Їх не будеш смакувати,
А як дати її багато
Страву під стіл можна ховати. (NaCl)

Які види солей вам відомі?
На території нашої країні добувають кухонну сіль?
(міжпредметний звязок з географією)

2.  Хитра господиня
Молоко продавала,
А щоб краще зберігалось
     Соди у нього додала.
Щоб обман цей розкрити
В склянку з молоком потрібно
Оцту трішки влити.
Зашипіло, закипіло в раз
Тому що виділився вуглекислий газ.

3.  Крейда, мармур, перли
Всі ці речовини мають
Однаковий склад
Звичайно це кальцію карбонат
(міжпредметний звязок з біологією)

7-й етап слідства: «Генетична експертиза.»

Робота в групах
Опер група І

Опер група ІІ
Доведіть що  К і S мають спільних родичів. Свої припущення підтвердити складанням схеми ланцюжка перетворень, що підтверджує генетичний зв’язок між класами речовин.

S → SО2 → SО3
                                      К24
К → К2О  → КОН            

S + О2→ SО2;
2SО+ О2→ 2SО3;
3 + К2О→ К24.

4К + О2→ 2К2О;
К2О + H2О→ 2КОН;
2КОН + H24→ К24 + 2H2О.

Опер група ІІІ   
       Передбачити можливість  реакції між металом і кислотою можна за допомогою  ряду активності металів. Формулу неметалу водню поділяє ряд на дві частини. Метали , розміщені в його лівій частині ,взаємодіють із названими  вище кислотами (при цьому виділяється водень), а розміщені праворуч - не реагують з ними.

8-й етап слідства:
«Детектор брехні»
Відповідь «Так чи ні»
А тепер я вас перевірю на детекторі брехні, якщо ви були уважні і спостережливі протягом уроку ви з легкістю пройдете цей етап. Успіхів!
На столах є кольорові пробірки  Відповідати на питання не потрібно, а лише піднімати пробірку. «Так» - зелена і «Ні» - червона.  (по 1 балу за правильну відповідь)
1.Вода буває в твердому стані. (так)
     2. Карбон ІІ оксид або чадний газ – корисний для людини. (ні)
3. В людському шлунку є кислота. (так)
4. Шлунковий сік місить у собі 0,3%  хлоридної кислоти (так)
5. Кислоти змінюють забарвлення фенолфталеїну на малиновий колір. (ні)
6. Всі гідроксиди розчинні у воді. (ні)
7. Всі метали розчиняються у кислотах. (ні)
8. Індикатори в розчинах солей змінюються своє забарвлення. (ні)
9. Для того щоб виявити хлоридну кислоту потрібно додати аргентум нітрат. (так)
10.Натрій гідрокарбонат це кухонна сіль. (ні)
11. Солі реагують з солями лише тоді, коли утворюється осад. (так)
12. Перли це кальцій карбонат. (так)
Заносимо свої оцінки до протоколу.(Картка самооцінювання)

IV. Домашнє завдання
Навчання — це робота, що починається у школі, а закінчується вдома.
Підготуватися до контрольної роботи з теми «Основні класи неорганічних сполук».

V. Підбиття підсумків уроку
Учні здають картки-самооцінювання.
Учитель звертає увагу учнів, що слід додатково опрацювати.

Картка  самооцінювання

Прізвище, ім’я учня______________________
Їх розшукує Інтерпол.
Встановлю-
ємо громадян-
ство
Увага! Розшук.
Обережно, невідомий пакунок
Перевіримо інтуїцію.
Елемен-тарно!
Генетична експертиза.

Детектор брехні.
Одне запи-
тання








За етап








Разом








          

Всього балів_________

Тестові завдання:
                      
Тести  8 кл.
Тема: «Основні класи неорганічних сполук».
І Варіант
1. Позначте формулу манган (VII) оксиду:
а) МnO2
б) Mn2O7
в) Mn2O3
г) MnO3

2. Знайдіть формулу хлоридної кислоти:
а) H2SiO3
б) HNO3
в) HCl
г) H3PO4

3. Яка з перерахованих речовин є сіллю?
а) K2S
б) H2SO4
в) HCl
г) Ba(OH)2

4. Визначити амфотерний гідроксид:
а) NaOH
б) CuO
в) H2S
г) Zn(OH)2

5. В який ряд хімічних сполук не ввійшли формули кислот:
а) CO2, CaCO3, HCl
б) H2S, Cu(NO3)2, BaO
в) NaOH, K2O, HNO3, HgO
г) Ba(OH)2, Fe(OH)3, ZnO, FeS.
                                           Тести                                           8 кл.
Тема: «Основні класи неорганічних сполук».

ІІ Варіант
1. У заданому переліку знаків хімічних елементів Fe, Al, Cu, S, C,   
    Ag більше хімічних знаків:
а) металів
б) неметалів

2. Яка з перерахованих речовин є кислотою?
а) K2S
б) H2S
в) H23
г) Ba(OH)2


3. Яке забарвлення лакмусу у лужному середовищі:
а) синє
б) червоне
в) не змінює забарвлення.

4. В даного переліку знайдіть формулу двохосновної кислоти:
а) HBr
б) HNO3
в) H2SO4
г) H3PO4

5. В який ряд хімічних сполук не ввійшли формули основ:
а) CO2, Ca(OH)2, HCl
б) H2S, Cu(NO3)2, BaO
в) NaOH, K2O, HNO3, HgO
г) Ba(OH)2, Fe(OH)3, ZnO, FeS.

І Варіант
1. Позначте формулу манган (VII) оксиду:
а) МnO2
б) Mn2O7
в) Mn2O3
г) MnO3

2. Знайдіть формулу хлоридної кислоти:
а) H2SiO3
б) HNO3
в) HCl
г) H3PO4

3. Яка з перерахованих речовин є сіллю?
а) K2S
б) H2SO4
в) HCl
г) Ba(OH)2

4. Визначити амфотерний гідроксид:
а) NaOH
б) CuO
в) H2S
г) Zn(OH)2

5. В який ряд хімічних сполук не ввійшли формули кислот:
а) CO2, CaCO3, HCl
б) H2S, Cu(NO3)2, BaO
в) NaOH, K2O, HNO3, HgO
г) Ba(OH)2, Fe(OH)3, ZnO, FeS.
                                           Тести                                           8 кл.
Тема: «Основні класи неорганічних сполук».

ІІ Варіант
1. У заданому переліку знаків хімічних елементів Fe, Al, Cu, S, C,   
    Ag більше хімічних знаків:
а) металів
б) неметалів

2. Яка з перерахованих речовин є кислотою?
а) K2S
б) H2S
в) H23
г) Ba(OH)2


3. Яке забарвлення лакмусу у лужному середовищі:
а) синє
б) червоне
в) не змінює забарвлення.

4. В даного переліку знайдіть формулу двохосновної кислоти:
а) HBr
б) HNO3
в) H2SO4
г) H3PO4

5. В який ряд хімічних сполук не ввійшли формули основ:
а) CO2, Ca(OH)2, HCl
б) H2S, Cu(NO3)2, BaO
в) NaOH, K2O, HNO3, HgO
г) Ba(OH)2, Fe(OH)3, ZnO, FeS.

Немає коментарів:

Дописати коментар