Тема. Узагальнення
й систематизація знань із
теми «Початкові хімічні поняття»
Мета уроку:
- навчальна: узагальнити й систематизувати знання про
початкові хімічні поняття, перевірити рівень вміння використовувати набуті
знання в нестандартних ситуаціях, підготувати учнів до тематичного
оцінювання з теми «Початкові хімічні поняття»;
- розвиваюча: продовжувати розвивати хімічну мову учнів, пам,ять,
вміння висловлювати свої думки, формувати в учнів пізнавальний інтерес до
предмета, творче мислення , вміння працювати у групі та раціонально
використовувати час;
- виховна: виховувати культуру спілкування учнів,
індивідуальну і колективну відповідальність за результати роботи, почуття толерантності,вміння
з повагою ставитися до думки однокласника.
Тип уроку: урок узагальнення й систематизації
знань,умінь і навичок.
Форма проведення: урок гра-змагання «Хімічний старт».
Форми роботи на уроці: групова навчальна діяльність.
Засоби наочності: ПСХЕ, комп’ютерна
презентація,мультимедійна установка,роздатковий дидактичний матеріал, бланки
протоколів для кожного учня.
Обладнання та реактиви: cпиртівка,порцелянові чашки,штатив з
пробірками, пробіркотримач, триніг, піпетка, штатив, пробка з газовідвідною
трубкою, лійка, скляна банка для зберігання реактивів,шпатель,
кристалізатор, хімічний стакан, скляна паличка, дистильована вода, суміш
піску, тирси, залізних ошурок та кухонної солі, фільтрувальний папір,
сухий спирт,ЕЗН.
Девіз уроку : Мало знати, треба й застосовувати .
(Й-.В. Гете)
План проведення гри:
1.Теоретичний блок
- Розминка ” Мозкова атака ”
- Завдання « Упізнай
хімічне обладнання»
- “ Взаємоопитування ”
- “ Знайдіть
відповідність ”
- Завдання «Слідство
ведуть хіміки»
- “ Сортувальник ”
- “ Вилучи зайве ”
- “ Дешифрувальник ”
- Пантоміма
2. Аналітичний блок
- Завдання «Гадання
на ромашці»
- Завдання «Естафета
хімічних рівнянь»
- Завдання «Темна конячка»
(завдання для капітанів)
- “ Цікаві запитання ” (завдання для
капітанів)
- “ Впізнай мене ”
3. Практичний блок
- Робота в хімічній
лабораторії
- Робота у віртуальній
хімічній лабораторії
Хід уроку
І. Організаційний етап
Перевірка відсутніх,оголошення мети, цілей уроку й плану заняття.
Учні об’єднуються у дві команди - «Протон» і «Електрон». У
кожній команді обирається капітан. Для заповнення протоколу обирається один
учень. Учитель оголошує правила гри. На дошці висвітлюються слайди з назвами
завдань і кількістю балів, які може отримати команда за те чи інше
завдання.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Повідомлення теми уроку . Пояснення плану роботи й порядку
оцінювання учнів.
Вступне слово учителя. Ми з вами закінчили тему «Початкові
хімічні поняття», яку вивчали 20 годин. На наступному уроці напишемо контрольну
роботу, а сьогодні ми спробуємо втілити здобуті знання у практику, виконуючи
різні види завдань.
ІІІ. Систематизація й узагальнення знань, умінь
і навичок. Гра-змагання.
1. Теоретичний блок
- Розминка ” Мозкова
атака ”
(кожна правильна відповідь – 0,5 бала).
Завдання для команди «Електрон»
1.Яка частина полум’я найгарячіша ? (верхня)
2.Ніякі речовини не можна пробувати на … (смак)
3. Під час нагрівання розчинів у пробірці користуйся … (пробіркотримачем)
4.На кількість електронів у електронній оболонці атома вказує … (порядковий
номер елемента).
5.Хімія – це наука про … (речовини та їх перетворення).
6.На які групи поділяються хімічні елементи ? (металічні,
неметалічні).
7.Перехід із газоподібного стану в рідкий називають …(конденсацією).
8.Горизонтальний ряд елементів у ПСХЕ Д.І.Менделєєва називають … (періодом).
9.Явища, що відбуваються зі зміною складу молекул речовин,
називають … (хімічними).
10.Взимку стало холодати,
І ставок вже не впізнати:
Там,де була рідина, -
Лиш дзеркальна площина.
Що за диво кристалічне?
Це фізичне чи хімічне? (фізичне)
Завдання для команди «Протон»
1.Працювати в кабінеті хімії необхідно обов’язково в … (халаті)
2.Посудину, з якої взяли речовину необхідно … (одразу закрити)
3.Уважно читайте … на посудині з речовиною, яку берете для
досліду. (етикетку)
4.Який заряд несуть протони ? (позитивний).
5.До якого розділу наук відносять хімію? (природничих).
6.З яких частинок можуть складатися речовини? (молекул,атомів,йонів).
7.Дистиляцією можна розділити суміші речовин, у яких різна … (температура
кипіння).
8. Вертикальний ряд елементів у ПСХЕ Д.І.Менделєєва називають … (групою).
9.Речовини,які складаються з атомів різних елементів – це …(складні
речовини).
10.У дворі живе корова.
Молоко п,єм для здоров,я.
А побуде в теплій хаті –
Будем сир й сметану мати.
Що за наслідок логічний?
Він фізичний чи хімічний? (хімічний)
- Завдання «Упізнай
хімічне обладнання»
(кожна правильна відповідь – 0,5 бала).
“ Взаємоопитування ”
Учитель готує хімічне обладнання на двох підносах. На першому –
спиртівка, порцелянова чашка,штатив для пробірок, пробіркотримач, триніг,
піпетка; на другому – штатив, пробка з газовідвідною трубкою, лійка,скляна
банка для зберігання реактивів,шпатель,кристалізатор. Представники
команд-суперниць по черзі пропонують один одному назвати хімічне обладнання.
Якщо відповідь невірна, право на відповідь отримує команда,але без права на
бал.
“ Знайдіть відповідність ”
У цей час команди виконують завдання на відповідність.
Завдання для команди
«Електрон»
Завдання для команди «Протон»


- Завдання
«Слідство ведуть хіміки»
«Сортувальник» (Учні заповнюють
таблиці; кожна правильна відповідь – 0,5 бала).
- Запишіть у відповідні
стовпчики таблиці назви
тіл, матеріалів та речовин: посудина,цукор,сніжинка, поліетилен,
деревина,сірка, колба, золото, папір, обручка, бетон, целюлоза.
Тіло
|
Речовина
|
Матеріал
|
- Запишіть у відповідні
стовпчики таблиці назви
сумішей та чистих речовин :
питна вода, молоко, алюміній, срібло, сода питна, нафта,повітря, кисень.
Суміш
|
Чиста речовина
|
- Запишіть у відповідні
стовпчики таблиці позначення
атомів, молекул та йонів :
Al ; CuO;
S2- ;
H2O; H+ ; 3O; SO42- ; 5O2 ; Cu .
Атоми
|
Молекули
|
Йони
|
- Запишіть у відповідні
стовпчики таблиці формули
простих та складних речовин: H2; NH3; Au;
CO2; CH4; N2; HNO3; Hg,
мідь, вода, магній оксид, водень.
Проста речовина
|
Складна речовина
|
|
Метал
|
Неметал
|
|
“ Дешифрувальник ” (оцінюється у 3 бали).
Виконує 1 бажаючий учень з команди (робота з ПСХЕ)
Завдання для команди «Електрон»
- Цей елемент відрізняється
від своїх родичів тим, що проста речовина , яку він утворює, за н.у.
перебуває у рідкому, а не твердому агрегатному стані. Назвіть хімічний
елемент та встановіть його хімічну адресу за планом.
Завдання для команди «Протон»
- Цей елемент усім відомий,
В повітрі майже невагомий,
Його рослини полюбляють,
На номер схожий – усі це знають.
Назвіть хімічний елемент та встановіть його хімічну адресу за планом.
| Назва хімічного елемента |
|
| Символ хімічного елемента |
|
| Порядковий номер |
|
| Період |
|
| Група |
|
| Підгрупа |
|
| Заряд ядра |
|
| Кількість протонів |
|
| Кількість нейтронів |
|
| Кількість електронів |
|
| Ar |
“ Вилучи зайве ” (кожна правильна відповідь – 0,5 бала).
Виконує 1 бажаючий учень з команди (робота з ПСХЕ)
-Складіть піраміду хімічних елементів за їх відносними атомними
масами та вилучіть «зайвий» камінь.

- Завдання “ Пантоміма”
(оцінюється у 3 бали).
-Команди повинні розіграти ситуацію порушення техніки безпеки і показати
дії своєї команди, якщо:
- Ситуація перша : учень розлив кислоту на нову сорочку та реакція
матері на новину.
- Ситуація друга: покажіть реакцію організму при неправильному
визначенні запаху речовини.
2. Аналітичний блок
- Завдання “
Гадання на ромашці ”
(робота біля дошки;кожна правильна відповідь – 0,5 бала).
-Учні по черзі відривають пелюстки та виконують на зворотній
стороні завдання:
- складіть формули за
валентністю елементів.
- визначіть валентності
елементів за формулою
- Завдання “ Темна
конячка ”
“ Цікаві запитання ” (завдання для капітанів, оцінюється у 3 бали).
Завдання для команди «Електрон»
Біла, порошкоподібна речовина,добре розчинна у воді, широко відома
застосуванням у кулінарії, медицині при печії, застуді для полоскання горла. До
складу її молекули входять один атом Натрію, один атом Гідрогену, один атом
Карбону та три атоми Оксигену. Що це за речовина? Запишіть хімічну формулу,
визначте відносну молекулярну масу сполуки та обчисліть масову частку Оксигену
у ній (%).
Завдання для команди «Протон»
Кристалічна речовина синього кольору, добре розчинна у
воді,застосовується у сільському господарстві для боротьби із шкідниками
рослин. До складу її молекули входять один атом Купруму, один атом Сульфуру та
чотири атоми Оксигену. Що це за речовина? Запишіть хімічну формулу, визначте
відносну молекулярну масу сполуки та обчисліть масову частку Сульфуру у ній
(%).
“ Впізнай мене ”( оцінюється у 1 бал).
Команди у цей час розгадують ребуси.
- Завдання “
Естафета хімічних рівнянь ”
(робота біля дошки; кожна правильна відповідь – 1бал).
Учні перетворюють схеми на хімічні рівняння та вказують типи
реакцій.
Завдання для команди «Електрон»
Завдання для команди «Протон»
Al + S → Al2S3 HgO
→ Hg + O
CaCO3 →
CaO + C
O
Li + O2 → Li O
Mg + HCl → MgCl? +
?
? + CuCl2 →
2AlCl? + Cu
3. Практичний блок
( завдання на вибір, оцінюється у 3 бали).
- Робота в хімічній
лабораторії
Розділіть суміш залізних
ошурок,піску,кухонної солі та тирси.
- Робота у віртуальній
хімічній лабораторії
Розділіть суміш піску та кухонної солі у
віртуальній лабораторії.
ІV. Рефлексія
- «Мікрофон»
- Як ви вважаєте, чи
покращилися ваші знання з теми на сьогоднішньому уроці?
- Чи сподобалася вам форма
проведення уроку?
V. Підсумок гри
Визначається команда- переможниця. Оцінювання кожного учасника
команди проводять капітани команд.
VІ. Домашнє завдання
Підготуватися до контрольної роботи з теми «Початкові хімічні
поняття».
Творче завдання: підготувати кросворд або скласти ребус з
теми.
Немає коментарів:
Дописати коментар