Тема:
Практична
робота №2:
“Дослідження властивостей основних класів
неорганічних сполук”.
Цілі уроку: продовжити
формування навичок роботи з хімічними речовинами й лабораторним устаткуванням;
перевірити знання техніки безпеки під час роботи в кабінеті хімії; поглибити
знання про хімічні властивості оксидів, кислот, основ і солей на прикладі
вивчення хімічних властивостей хлоридної кислоти; визначити рівень засвоєння
знань про хімічні властивості класів неорганічних сполук.
Тип уроку: практичне
застосування знань, умінь і навичок.
Форми роботи: виконання
експерименту, складання звіту.
Обладнання і реактиви: розчин
хлоридної кислоти, пробірки, індикатори, натрій гідроксид, натрій карбонат
(сода), кальцій оксид (ферум (ІІІ)
оксид), цинк, піпетки, пробіркотримач, спиртівка, сірники.
Хід уроку
Учитель з лаборантом до початку уроку
роздають необхідне обладнання й зошити для практичних робіт. Учитель повідомляє
тему уроку,
пояснює форму проведення уроку й просить учнів сформулювати мету уроку. Учитель пояснює принципи оформлення результатів практичної роботи
в зошитах.
пояснює форму проведення уроку й просить учнів сформулювати мету уроку. Учитель пояснює принципи оформлення результатів практичної роботи
в зошитах.
II.
Актуалізація
опорних знань.
Учитель
проводить експрес-тестування.
1. Які основи називають лугами?
а) нерозчинні;
б) розчинні;
в) будь-які.
2. До складу основ обов’язково входить:
а) гідроксигрупа;
б) кислотний залишок;
в) неметал.
3. Гідроксиди реагують:
а) тільки з кислотами;
б) тільки з основами;
в) і з основами, і з кислотами.
4. Реакцію взаємодії основ з кислотами називають:
а) нейтралізації;
б) заміщення;
в) розкладання.
5. Солі утворені:
а) атомами металічних елементів і кислотними залишками;
б) атомами металічних елементів і гідроксогрупами;
в) атомами Гідрогену і кислотними залишками.
6. Купрум (II) гідроксид має колір:
а) червоний;
б) зелений;
в) блакитний.
7. Індикатор фенолфталеїн змінює безбарвне забарвлення в розчинах лугів на:
а) жовте;
б) фіолетове;
в) малинове.
8. Речовини, формули яких KNO3, FeCl2, Na2SO4, називають:
а) солями;
1. Які основи називають лугами?
а) нерозчинні;
б) розчинні;
в) будь-які.
2. До складу основ обов’язково входить:
а) гідроксигрупа;
б) кислотний залишок;
в) неметал.
3. Гідроксиди реагують:
а) тільки з кислотами;
б) тільки з основами;
в) і з основами, і з кислотами.
4. Реакцію взаємодії основ з кислотами називають:
а) нейтралізації;
б) заміщення;
в) розкладання.
5. Солі утворені:
а) атомами металічних елементів і кислотними залишками;
б) атомами металічних елементів і гідроксогрупами;
в) атомами Гідрогену і кислотними залишками.
6. Купрум (II) гідроксид має колір:
а) червоний;
б) зелений;
в) блакитний.
7. Індикатор фенолфталеїн змінює безбарвне забарвлення в розчинах лугів на:
а) жовте;
б) фіолетове;
в) малинове.
8. Речовини, формули яких KNO3, FeCl2, Na2SO4, називають:
а) солями;
б) кислотами;
в) основами;
в) основами;
г) оксидами.
9. Речовини, формули яких HNO3, НCl, H2SO4, називають:
а) солями;
9. Речовини, формули яких HNO3, НCl, H2SO4, називають:
а) солями;
б) кислотами;
в) основами;
в) основами;
г) оксидами.
10. речовини, формули яких KОН, Fe(OH)2, NaОН,називають:
а) солями;
10. речовини, формули яких KОН, Fe(OH)2, NaОН,називають:
а) солями;
б) кислотами;
в) основами;
в) основами;
г) оксидами.
11. Речовини, формули яких NO2, Fe2O3, NaO2, називають:
а) солями;
11. Речовини, формули яких NO2, Fe2O3, NaO2, називають:
а) солями;
б) кислотами;
в) основами;
в) основами;
г) оксидами.
12. позначте метали, що утворюють луги:
Cu, Fe, Na, K, Zn, Li.
12. позначте метали, що утворюють луги:
Cu, Fe, Na, K, Zn, Li.
III.
Повторення правил
техніки безпеки в кабінеті хімії, під час
проведення хімічного експерименту, інструктування перед початком
практичної роботи.
Правила безпеки під час
роботи в кабінеті хімії
1.
Працюйте в кабінеті хімії
обов’язково в халаті.
2.
Будьте максимально
обережними під час виконання будь-яких практичних робіт. Пам’ятайте, що
неохайність, неуважність, необізнаність з певними властивостями речовин, з
якими проводиться робота, можуть спричинити нещасний випадок.
3.
Виконуйте лише ті хімічні
досліди, які узгоджено з учителем, під його наглядом або лаборанта.
4.
Уважно читайте етикетку на
посудині з речовиною, яку використовуєте під час досліду.
5.
Реактиви для дослідів беріть
лише у такій кількості, яка зазначена в інструкції.
6.
Якщо в інструкції не
зазначено масу чи об’єм реактиву, то сухої речовини слід брати таку кількість,
щоб вона покривала лише дно пробірки, а розчину – не більше 1/6 її об’єму.
7.
Надлишок реактиву в жодному
разі не зливайте (не зсипайте) знову в посудину, де він зберігався. Зливати
(зсипати) реактив можна лише в спеціальні склянки.
8.
Наливаючи розчин, посудину з
реактивом беріть так, щоб етикетка була в долоні. Знімайте краплю з шийки
посудини (мал. 2), бо рідина стікатиме по склу, псуватиме етикетку, може
пошкодити шкіру рук.
9.
Посудину, з якої брали
реактив, одразу закрийте корком і поставте на місце.
10.
Під час нагрівання розчину в пробірці користуйтеся тримачем. Уважно
стежте за тим, щоб отвір пробірки був спрямований від вас та оточуючих,
оскільки внаслідок перегрівання може статися викид рідини з пробірки.
11.
Під час нагрівання рідини
стежте, щоб не перегрівалися стінки посудини над рідиною (особливо, якщо рідини
мало), – у разі потрапляння на перегріте скло крапель посудина може тріснути.
12.
Щоб уникнути перегрівання,
не нагрівайте пробірку лише знизу, а рівномірно прогрівайте всю пробірку, весь
її вміст.
13.
Не заглядайте у пробірку, де
нагрівається рідина, і не нахиляйтеся над посудиною, в яку наливаєте будь-яку
рідину (особливо їдку), оскільки непомітні бризки можуть потрапити в очі (мал.
3).
14.
Ніякі речовини не пробуйте
на смак.
15.
Нюхайте всі речовини
обережно, не нахиляйтеся над посудиною і не вдихайте на повні груди, а
спрямовуйте до себе лише пару чи газ рухами руки.
16.
Будьте особливо обережні під
час роботи з лугами. Потрапляння в очі навіть розбавлених розчинів лугів може
призвести до повної втрати зору. Якщо розчин лугу потрапив на руки, негайно
змивайте його великою кількістю води – аж до зникнення відчуття милкості.
17.
Будьте також дуже обережні
під час роботи з кислотами. Особливо бережіть очі. У разі потрапляння розчину
кислоти на руки негайно змийте його великою кількістю води.
18.
Будьте особливо обережні під
час роботи з нагрівними приладами.
19.
Гарячі предмети ставте на
кахель або спеціальну підставку.
20.
Відпрацьовані реактиви
зливайте в раковину (після їх нейтралізації), а цінні реактиви – у спеціальний
хімічний посуд.
21.
Після завершення роботи
приберіть своє робоче місце, відключіть воду, вимкніть електронагрівні прилади
та обов’язково ретельно помийте руки.
22.
Не кладіть свої сніданки на
лабораторні столи і ніколи не вживайте їжу в хімічному кабінеті.
У
РАЗІ НЕЩАСНОГО ВИПАДКУ НЕГАЙНО ЗВЕРТАЙТЕСЯ ДО ВЧИТЕЛЯ!
IV.
Виконання практичної роботи.
Робота з індивідуальними картками.
Учні отримують індивідуальні картки з
інструкціями для виконання практичної роботи.
Дослід 1. Взаємодія хлориної кислоти з ферум(III) оксидом.
Із запропонованих речовин виберіть необхідні для досліду.
CaO, HCl, H2SO4,
NaOH, Fe2O3
Ø У пробірку насипте ферум (III) оксиду та додайте розчин хлоридної кислоти.
Ø Розчин обережно нагрійте над
пальником.
v Спостерігайте за зникненням
оксиду та зміною забарвлення розчину у пробірці.
Fe2O3+6HCl→2FeCl3+3H2O
Дослід 2. Взаємодія сульфатної кислоти з купрум(II) оксидом.
Із
запропонованих речовин виберіть необхідні для досліду.
CuO, HCl, H2SO4,
NaOH, Fe2O3
Ø
У пробірку насипте купрум(II) оксиду та додайте розчин сульфатної килоти.
Ø Розчин обережно нагрійте над
пальником.
v Спостерігайте за зникненням
оксиду та зміною забарвлення розчину у пробірці.
H2SO4+ CuO→CuSO4+H20
Дослід 3. Взаємодія купрум сульфату з натрій
гідроксидом.
Із запропонованих речовин виберіть необхідні для досліду.
CuSO4, CuO, HCl, H2SO4, NaOH, Cu(OH)2
Ø У пробірку налийте розчин купрум сульфату та додайте розчин натрій гідроксиду.
v Спостерігайте за появою
блакитного осаду у пробірці.
CuSO4+2 NaOH→Na2SO4+
Cu(OH)2↓
Дослід 4. Дослідіть основні властивості купрум(II) гідроксиду. Основні властивості це взаємодія основ з кислотами.
Із запропонованих речовин виберіть необхідні для досліду.
CuSO4, CuO, HCl, H2SO4, NaOH, Cu(OH)2
Ø У пробірку налийте
розчин добутого купрум(II) гідроксиду та
додайте розчин хлоридної кислоти.
v Спостерігайте за зникненням
блакитного осаду у пробірці.
Cu(OH)2+2HCl→CuCl+2H2O
Дослід 5. Досдіть
відношення купрум(II) гідроксиду до нагрівання.
Cu(OH)2→ CuO+ H2O
Дослід 6. Дослідіть взаємодію хлоридної кислоти та
найтрій гідроксиду (реакція нейтралізації).
Із запропонованих речовин виберіть необхідні для досліду.
CaO, HCl, H2SO4, NaOH, Fe2O3, індикатор
фенолфталеїн
Ø
У хімічний стакан з розчином натрій гідоксидом налийте кілька крапель
розчину фенолфталеїну до появи змін.
v В хімічному стакані розчин натрій гідроксиду під дією
фенолфталеїну набув малинового кольору.
Ø
У хімічний стакан з розчином натрій гідроксиду налийте розчин хлоридної
кислоти до появи змін.
v В хімічному стакані розчин натрій гідроксиду під дією
хлоридної кислоти змінив колір з малинового на безбарвний, так як утворилася
сіль натрій хлорид.
HCl+ NaOH→NaCl+H2O
V.
Домашнє завдання.


CuO→CuSO4→Cu(OH)2→CuCl2
Fe2O3→FeCl3→Fe(OH)3→FeCl3
Немає коментарів:
Дописати коментар